هزینه ی واردات خودرو

هزینه ی واردات خودرو

شرکت پندار خودرو با بهره گیری از تیمی مجرب کلیه امور مربوط به واردات خودرو اعم از خرید ، ترخیص خودرو، پروفرم ، ثبت سفارش در خدمت مشتریان گرامی می باشد.


براساس اعلام گمرک ایران در حال حاضر خودروهای سال ساخت ۲۰۱۷ و ۲۰۱۶ به شرط نو بودن قابل‌ ترخیص هستند و واردکنندگان باید برای ترخیص خودروی مورد نظر هزینه‌های زیر را بپردازند: ارزش خودرو شامل قیمت خرید در بندر کشور مبدا (FOB) + بیمه + کرایه حمل است که اصطلاحا سیف (Cif) گفته می‌شود. حقوق ورودی خودرو تا سقف ۲۵۰۰ سی‌سی معادل ۵۵ درصد ارزش سیف محاسبه خواهد شد.

 از سویی حقوق واردات خودرو تا سقف ۲۰۰۰ سی‌سی معادل ۴۰ درصد ارزش Cif محاسبه می‌شود. عوارض هلال‌احمر معادل یک درصد حقوق ورودی، مالیات ارزش افزوده معادل ۹ درصد از جمع حقوق ورودی و ارزش خودرو و پنج درصد از ارزش فوب به‌عنوان عوارض خاص واردات خودرو  باید به‌ عنوان عوارض واردات خودرو پرداخت شود. هزینه استاندارد معادل هشت در هزار ارزش Cif است که توسط واردکنندگان پرداخت می‌شود. برای پلاک هر خودروی ترخیص شده بنزینی معادل چهار دستگاه خودرو اسقاطی باید از رده خارج شود که هزینه هر دستگاه دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. برای خودروهای هیبریدی فقط یک دستگاه معادل کافی است. براساس هزینه‌های اعلامی، ۱۰ درصد از ارزش کالا برای پلاک‌گذاری مراکز شماره‌گذاری به‌عنوان عوارض راهنمایی و رانندگی پرداخت می‌شود. همچنین به هنگام شماره‌گذاری هزینه نقل و انتقال دارایی معادل سه درصد از ارزش محاسبه و پرداخت خواهد شد. عوارض شهرداری نیز هنگام پلاک، بسته به نوع خودرو از ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان متغیر است.


کیا
طبق آمار گمرک، در خرداد ماه هر دستگاه کیا اپتیما با استفاده ازارز مبادلاتی ۲۴۷۷تومانی به ارزش دلاری ۱۹هزار دلار و ارزش ریالی ۴۷میلیون تومان از امارات وارد شده است. با در نظر داشتن فرمول فوق برای واردات خودرو  قیمت این کیای کره ای در بیشترین حالت به ۱۰۵میلیون تومان می رسد. این در حالیست که قیمت این خودروی وارداتی در داخل ایران ۱۴۳میلیون تومان است!
این قیمت برای کیا اسپورتیج ۲۰هزار دلاری یا ۵۰میلیون تومانی، به ۱۰۸ میلیون و در بیشترین حالت به ۱۱۰میلیون تومان می رسد ولی به طور ناباورانه ای کیا اسپورتیج در ایران به قیمت ۱۵۰ تا ۱۶۰میلیون تومان به فروش می رسد.
کیا سراتو کوپه ۲۰۰۰سی سی نیز با وجود اینکه دارای تعرفه ۴۵درصدی است سودزیادی برای واردکنندگان ایجاد می کند. قیمت این خودرو با در نظر گرفتن تعرفه ۴۵درصدی برای این خودروی ۱۶هزار دلاری یا ۳۹میلیون تومانی، در بیشترین حالت باید به ۷۰میلیون تومان برسد. قیمت کیا سراتو در داخل ایران ۱۱۷میلیون تومان است.

هیوندا
هیوندا یکی دیگر از خودروهایی است که سهم زیادی را ار بازار وارداتی ها به خود اختصاص می دهد. در آمار خرداد ماه گمرک جمهوری اسلامی ایران ارزش ریالی یک دستگاه هیوندای وراکروز ۲۹هزار دلاری، حدود ۷۲میلیون تومان عنوان شده است. قیمت این خودرو با در نظر گرفتن سایر هزینه ها به ۱۵۵میلیون تومان میرسد؛ این در حالیست که هیوندا وراکروز به قیمت ۲۳۶میلیون تومان به فروش می رسد.
یک دستگاه هیوندای توسان ۱۸هزار دلاری یا ۴۵میلیون تومانی نیز باید در بیشترین حالت به قیمت ۱۰۰ تا ۱۰۵میلیون تومان فروخته شود اما یک دستگاه هیوندای توسان در ایران حداقل ۱۷۰میلیون تومان قیمت دارد.
این فرمول برای هیوندای i۲۰ با ارزش گمرکی ۲۷میلیون تومان، قیمت ۵۰میلیون تومان را به دست می آورد. ( هیوندای i۲۰، خودرویی ۱۴۰۰سی سی است و تعرفه وارداتش ۴۵درصد است) قیمت این خودرو در بازار ۹۳میلیون تومان است.

همچنین سوناتاهای وارداتی اغلب در حدود ۲۰هزار دلار بسته به سال ساختشان قیمت دارند که با در نظر داشتن قیمت دلار مبادلاتی برای واردکنندگان خودرو، قیمتشان به حدود ۵۰میلیون تومان می رسد. اما سود واردات این خودرو چه قدر است؟ قیمت هردستگاه سوناتا با احتساب هزینه تعرفه ۴۵درصدی، شماره گذاری، خودروی فرسوده، بیمه و کارمزد در بیشترین حالت به ۸۵میلیون تومان باید برسد. اما این خودرو در بازار به قیمت ۱۶۰میلیون تومان به فروش می رسد.

ارزش ریالی هر دستگاه آزرا گرنجور در آمار گمرک، ۶۰میلیون تومان ذکر شده است. این خودرو ۳هزار سی سی، با در نظر گرفتن تمامی هزینه ها، ۱۳۰ تا ۱۳۵میلیون تومان ارزش خواهد داشت. قیمت هر دستگاه آزرا در بازار ایران ۲۱۶میلیون تومان است.

تویوتا
تویوتا را می توان ریش سفید بازار  واردات خودرو   لقب داد. ارزش ریالی یک دستگاه پرادوی ۳۵هزار دلاری، ۸۵میلیون تومان عنوان می شود. این قیمت بعد از عبور از فیلترهای کاغذبازی در بالاترین رقم به ۱۸۵میلیون تومان می رسد اما مشتریان این خودروی شاسی بلند برای به دست آوردن آن باید ۲۲۰ تا ۳۲۰میلیون تومان ( بسته به ۲در یا ۴در بودن آن) بپردازند.
این رقم برای تویوتا لندکروز ۸۰میلیون تومانی، ۱۷۳میلیون تومان است اما قیمت این تویوتا در بازار به بیش از ۳۰۰میلیون تومان می رسد.
تویوتا اوریون ۵۵میلیون تومانی نیز، در حالی باید ۱۲۰میلیون تومان به فروش برسد که به قیمت ۲۰۰میلیون تومان مبادله می شود.
تویوتا لگزوس RX۳۵۰که در بین خودروهای این برند، یک لوکس به حساب می آید با قیمت ۱۱۲میلیون تومان به کشور وارد شده است. قیمت این خودرو بعد از پرداخت تمام هزینه های لازم ازقبیل تعرفه، شماره گذاری و سایر هزینه هایی که ذکر شد در بالاترین رقم به ۲۴۰میلیون تومان می رسد. این مدل لگزوس در بازار ایران ۳۷۵میلیون تومان قیمت دارد.

هزینه های واردات خودرو