آخرین اخبار ثبت سفارش خودرو

ثبت سفارش خودرو

شرکت پندار خودرو با بهره گیری از تیمی مجرب کلیه امور مربوط به واردات خودرو اعم از خرید ، ترخیص خودرو، پروفرم ، ثبت سفارش خودرو در خدمت مشتریان گرامی می باشد.

ثبت‌سفارش خودرو درحالی به مهم‌ترین موضوع واردات کشور تبدیل شده که سودجویان در این بین خودروهای خارجی مدل 2015 و 2016 خود را به واسطه این دستور با قیمت بالاتری می‌فروشند ضمن آنکه قیمت بازار خودروهای دسته دوم خارجی نیز با افزایش 15 الی 20درصدی مواجه شده‌است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی آنا‌، توقف ثبت سفارش بار دیگر استعدادهای مسئولان تصمیم‌گیر و تلاطم‌های بازار مصرفی ایران را به رخ کشید، استعداد مسئولین در تصمیمات آنی و استعداد بازاری که برای افزایش قیمت نجومی همچون یک فنر منتظر تلنگری برای رها شدن است.

توقف ثبت‌سفارش واردات خودرو از منظر قانون واردات و صادرات برعهده وزارت صنعت نیست چراکه بر اساس قانون مربوطه، کالاهای صادراتی و وارداتی به سه گروه کالای مجاز «کالایی که صدور یا ورود آن با رعایت ضوابط، نیاز به کسب مجوز ندارد»، کالای مشروط‌ «کالایی که صدور یا ورود آن با کسب مجوز امکان‌پذیر است» و کالای ممنوع «کالایی که صدور یا ورود آن به‌موجب شرع مقدس اسلام (‌به اعتبار خریدوفروش و یا مصرف) و یا به‌موجب قانون ممنوع گردد» تقسیم‌شده که تغییرات آن توسط کمیسیون ماده یک یا دولت تعیین می‌شود.

اما وزارت صنعت به‌عنوان کلیددار سامانه ثبت سفارش خودرو بدون در نظر گرفتن شرایط و اعتبار واردکننده خودرو و پتانسیل و شرایط افزایشی بازار خودرو، ثبت سفارش خودرو را متوقف کرد و بهانه‌های متفاوتی نظیر از دسترس خارج شدن سامانه یا مسدود بودن مقطعی و حتی باز بودن سامانه برای واردکنندگان رسمی به میان آورده شد ولی عملاً واردکنندگان درگیر این ماجرا، هیچ‌کدام نتوانستند این بهانه را هضم کنند زیرا تنها یک بهانه در مقابل سفارش‌های مشتریان آن‌ها بود.

از سوی دیگر، تمامی اجناس داخلی و خارجی در بازار ایران استعداد و پتانسیل شیب سعودی قیمت را به خاطر محدودیت یا کمبود در بازار دارا هستند که بازار خودروهای خارجی به خاطر عدم امکان ثبت سفارش خودروهای نو و افزایش قیمت خودروهای دست‌دوم نیز از این قضیه مستثنی نیست.

بر پایه این گزارش تقریبا حدود 2ماه پیش، ثبت سفارش جدید برای واردات خودروهای خارجی متوقف‌شده که این امر قیمت خودروهای خارجی نو و دست‌دوم خارجی در بازار را، دستخوش تغییرات افزایشی کرده است و پشت پرده این توقف ثبت سفارش خودرو نیز تاکنون مشخص نشده و تنها معاون وزیر صنعت مجتبی خسرو تاج در مصاحبه های خود گفته که جوسازی نکنید،‌ قیمت‌ها پس از ترخیص ثبت‌سفارشات فعلی پایین می‌آید.

تنش‌هایی که در 9ماه اخیر به بازار خودروهای وارداتی وارد شد، بروز تنش در این بازار را زمینه‌ساز کرد و گرچه پیش‌ازاین نیز اخطارهایی در این حوزه از سوی فعالان بخش‌خصوصی حوزه خودرو داده شد؛ اما باز سنگ‌اندازی‌ها ادامه دارد و این بازار را با تلاطم بیشتر مواجه کرده است.

ثبت سفارش خودرو مسدود نیست، کند است

مجتبی خسروتاج رئیس سازمان توسعه تجارت ایران،‌ در اواخر مردادماه در خصوص توقف ثبت سفارش خودرو گفته بود که از ابتدای مرداد ماه، به دلیل تغییرات سیستمی در بارگذاری سامانه جامع تجارت، برای مدت کوتاهی سامانه ثبت سفارش خودرو کند شده و البته مسدود نیست ولی در حال حاضر با توجه به سیاست‌ها و دستورالعمل‌های جدید که برای دولت ارسال‌شده و برای تصویب آن درخواست رسیدگی کرده‌ایم ثبت سفارش خودرو محدودشده تا دستورالعمل جدید ابلاغ شود. اما این به معنی توقف واردات خودرو نیست.

خسروتاج تأکید کرد که برای واردات خودرو هیچ مانعی در کار نیست اما باید به این نکته نیز اشاره داشت که خودروهایی که تا دی‌ماه وارد می‌شوند،‌ ثبت سفارش آن در اواخر سال گذشته یا در فصل بهار انجام‌شده که اگر همه خودروهایی که تاکنون ثبت‌شده ظرف 6ماه وارد شود، قیمت خودروهای وارداتی طبیعتاً کاهش پیدا می‌کند.

قائم‌مقام وزیر صنعت در امور تجارت همچنین واردات خودرو را نیازمند ضوابط چهارگانه دانست که باید این شرایط اعم از گواهی استاندارد، محیط‌ زیست، بهینه‌سازی سوخت و شرایط نمایندگی «ابلاغیۀ دی‌ماه سال ۱۳۹۵ معاون اول ریاست جمهوری» رعایت شود و گرنه ثبت سفارش خودرو صورت گرفته، فاقد هرگونه اعتبار است.

از سوی دیگر آمارهای گمرک کشور طی چهارماهه ابتدایی سال نسبت به واردات خودروهای خارجی گواه به رشد 30درصدی واردات خودرو داشته یعنی از 18هزار دستگاه خودرویی که در سال 95 واردشده، این رقم در سال 96 به 26 هزار دستگاه رسیده است.

 

بر پایه این گزارش و بر اساس صحبت‌های رئیس سازمان توسعه تجارت مبنی بر بی‌اعتبار بودن ثبت سفارش‌ خودرو پس از تاریخ ابلاغ بخشنامۀ معاون اول رئیس‌جمهور، علاوه بر نمایندگی‌های رسمی، شرکت‌های واسط هم می‌توانستند نسبت به ثبت سفارش واردات خودرو اقدام نمایند ولی از دی‌ماه سال ۱۳۹۵ به بعد با بخشنامۀ معاون اول ریاست جمهوری فقط ثبت سفارش نمایندگی‌های رسمی معتبر است و چنانچه بعد از آن ثبت سفارشی صورت گرفته باشد فاقد اعتبار است.

ثبت سفارش خودرو