واردات خودرو ازخارج

واردات خودرو ازخارج

واردات خودرو از خارج کشور منوط به دریافت کارت بازرگانی از اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران است . بعد از دریافت کارت بازرگانی فرد می تواند با تماس با نمایندگی های فروش خودرو که معمولا در کشور امارات متحده عربی ، کویت و غیره قرار دارد مذاکره جهت واردات را انجام داده و از آنها پیش فاکتور دریافت نماید . توجه داشته باشید که  فقط برخی از خودروهای که مورد تائید وزارت صنایع و معادن ایران است قابلیت ورود دارند . فهرست این مدلها را می توانید از سایت سازمان توسعه تجارت ایران به نشانی www.tpo.ir  دریافت نمائید. پس از انتخاب نوع و مدل خورو و دریافت پیش فاکتور به سازمان بازرگانی هر استان جهت دریافت مجوز ورود ( ثبت سفارش) مراجعه نمائید . لازم به ذکر است که این مجوز فقط 6 ماه مهلت دارد . در ادامه  متقاضی باید با ارسال وجه کالا برای فروشنده ، کالا را به مقصد گمرکی که مد نظر اوست  وارد نماید . لازم به ذکر است بیشتر خودروهای وارداتی در حال حاضر به بنادر شهید رجایی ( بندرعباس ) و بوشهر و خوزستان وارد می شوند . پس از ورود خودرو به گمرک هر استان ، متقاضی باید به گمرک مراجعه و فرم اظهارنامه گمرکی  را تنظیم و عوارض واردات  خودرو که در حال حاضر شامل 4 درصد حقوق وروی و 90 درصد سود بازرگانی است . تقربیا" فرد معادل قیمت خودرو باید عوارض گمرکی پرداخت نماید. خودرو افزوده شده است.

در قانون جدید واردات خودرو به کشور، تعرفه واردات خودروهای اقتصادی با موتوری 1 تا 1.5 لیتری از 40 درصد به 55 درصد افزایش یافته، عوارض گمرک خودروهای مجهز به موتور 1.5 تا 2.0 لیتر به 75 درصد رسیده است و خریداران خودروهای مجهز به موتور های 2 تا 2.5 لیتر ناچار به پذیرش سد تعرفه ای 90 درصدی هستند.بر خلاف پیش بینی های قبلی، محدودیت منع ورود واردات خودروهای مجهز به موتورهای 2.5 لیتر و بیشتر نیز به قوت خود باقی مانده و واردات بسیاری از مدل های مرسدس بنز، ب ام و، پورشه، لکسوس و....به دلیل قیمت پایه بیش از 40 هزار دلاری آن ها غیر ممکن خواهد بود.

در مقابل اکثر مدل های نه چندان گران قیمت از ساخته های رنو، میتسوبیشی، نیسان، DS، تویوتا، سانگ یانگ، فولکس واگن، لوکسژن و ...همچنان مجاز به واردات به کشور خواهند بود.

 

اما آنچه در این زمینه مبهم به نظر می رسد، سرنوشت قیمت خودروهای ممنوع شده عمدتا آلمانی در بازار خواهد بود که احتمالا با افزایش قیمت عجیبی مواجه می شوند، در طی ماه های اخیر نیز قیمت خودروهایی نظیر ب ام و سری هفت از حدود 700 میلیون تومان به بیش از یک میلیارد تومان افزایش یافته و با توجه به قانون جدید ممکن است حتی از این رقم نیز فراتر رود.

 

 

09121541542