طرح کاهش تعرفه واردات خودرو تصویب شد

طرح کاهش تعرفه واردات خودرو تصویب شد

نمايندگان مجلس طرحي را به تصويب رساندند كه قرار است تعرفه واردات خودرو را تا ٢٠ درصد كاهش دهد. اين طرح نمايندگان در حالي تصويب شده كه وزارت صنعت به عنوان سياستگذار نظام تعرفه‌اي كشور در سال گذشته نمره قابل قبولي از سوي اقتصاددانان كسب نكرد

و با ممنوعيت ثبت سفارش خودرو هم باعث نوسان در بازار خودروهاي وارداتي شد و هم با اعلام تعرفه‌هاي ٧٠ درصدي براي واردات انواع خودرو زمينه رقابت‌پذيري در صنعت خودرو را بيش از گذشته محدود كرد.

در اين ميان همان نمايندگاني كه سال گذشته به تثبيت قيمت انرژي در سال ٩٧ راي دادند، در چرخشي به منطق علم اقتصاد طرحي را آماده كردند كه بر اساس آن تعرفه خودرو به صورت قانوني كاهش يابد. به نظر مي‌رسد كه عملكرد ضعيف وزارت صنعت در اين خصوص سبب شده تا تعرفه از ابزار سياستگذاري به الزام قانوني تبديل شود. شايد سياستگذاران دولتي بهتر است در حراست از ابزارهاي خود دقت بيشتري به عمل آورند و بر اساس واقعيت‌هاي اقتصادي اقدام به سياستگذاري كنند تا ساير ابزارهاي سياستگذاري آنان به الزامات قانوني تبديل نشود و عملا اختيارات خود را از دست ندهند.

«براي ساماندهي واردات خودرو و تعيين حقوق ورودي موثر با هدف دستيابي به افزايش رقابت‌پذيري و كيفيت خودروهاي توليد داخل، افزايش استانداردهاي ايمني و زيست‌محيطي، كاهش آلايندگي، كاهش مصرف سوخت و مديريت بر واردات و بازار خودرو، دولت مكلف است حقوق ورودي خودروهاي سواري را بر اساس حجم موتور، ميزان مصرف سوخت و ميزان آلايندگي به صورت پلكاني و هدفمند تا سقف حقوق ورودي ۵۵ درصد ظرف مدت سه ماه پس از ابلاغ اين قانون تعيين كند. به همين منظور وزارت صنعت، معدن و تجارت مكلف است براي افزايش رقابت‌پذيري خودروهاي توليد داخل به گونه‌اي برنامه‌ريزي كند كه حقوق ورودي خودروهاي سواري از سال ۱۳۹۷ به صورت تدريجي و با ميانگين سالانه ۵ درصد تا ۱۰ درصد كاهش يابد تا در سال پاياني سند چشم‌انداز بيست ساله  ميزان حقوق ورودي خودروهاي سواري حداكثر به ۲۰ درصد برسد.»

جهت واردات خودرو از پندار خودرو با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

02144977101 -09121541542 

02144977101