روغن گیربکس یا روغن واسکازین

روغن گیربکس یا روغن واسکازین

شرکت پندار خودرو با بهره گیری از تیمی مجرب کلیه امور مربوط به واردات خودرو اعم از خرید ، ترخیص خودرو، پروفرم ، ثبت سفارش در خدمت مشتریان گرامی می باشد.روغن های گیربکس اتوماتیک باید در برابر اکسیداسیون مقاوم باشند.لازم است این نوع روغن ها در مقابل اکسیداسیون دارای مقاومت باشد.زیرا اگر روغن نتواند گرما را تحمل کند و دچار اکسیداسیون شود باعث مسدود شدن مجرا های هیدرولیکی می‌شود.همچنین مواد اصطکاکی را باید از بین برد.لازم است این نوع روغن ها از نظر شیمیایی با قطعات و مواد به کار رفته درون گیربکس اتوماتیک سازگار باشد و باعث خوردگی ان ها نشود در غیر این صورت ممکن است باعث بروز واکنش های شیمیایی و همچنین از بین بردن قطعات شود.

در گذشته برای گیربکس های اتوماتیک از همان روغن معدنی یا روغن های که در موتور به کار می‌رفت استفاده می‌شد ولی با پیشرفت تکنولوژی گیربکس های اتوماتیک به تدریج روغن های با خواص بهتر و مناسب با نیاز های گیربکس اتوماتیک تهیه شد.یکی از خواصی که روغن گیربکس های اتوماتیک باید داشته باشند زد سایش بودن است خصوصیات شیمیایی روغن باید به گونه ای باشد که باعث ساییدگی اجزای درون گیربکس نشود

یکی از روغن‌هایی که در خودرو مصرف می‌شود، روغن دنده یا واسکازین است. واسکازین کلمه روسی روغن دنده (Gear oil) است. این روغن‌ها در گیربکس و دیفرانسیل خودرو مورد استفاده قرار گرفته و با روغن موتور فرق دارند. روغن دنده دارای مواد افزودنی مخصوصی است که از چرخ‌دنده‌ها و متعلقات آن‌ها در برابر فشار وارده محافظت می‌کند. روغن دندهمخصوص دیفرانسیل چون در شرایط سخت‌تری کار می‌کند، اغلب از روغن دنده گیربکس قوی‌تر می‌باشد. این روغن‌ها نیز مانند روغن موتور بر اساس سطح کیفیت (API) و ویسکوزیته (گرانروی SAE) طبقه‌بندی می‌شوند. این روان‌ساز دارای گرانروی ناچیز (حتی در دماهای پایین) بوده و با فلزات موجود در جعبه ‌دنده (فولاد و آلیاژهای مس) سازگاری کافی دارد.

‌گیربکس ها طوری طراحی شده‌اند که موقع تعویض، دنده مناسب را جا بزنند، بنابراین، وقتی در این کار تعلل می‌کنند یا از انجامش سرباز می‌زنند، نشانه‌ای است از اینکه عیب و ایرادی وجود دارد. وقتی گیربکس دستی مشکل پیدا می‌کند، متوجه می‌شوید که بعد از جا زدن دنده‌، دور موتور بالا می‌رود ولی خودرو به نسبت دور موتور سریع پیش نمی‌رود. در این صورت، ممکن است کلاچ فرسوده شده باشد یا مشکلات جدی‌تری وجود داشته باشد. در گیربکس های اتوماتیک هم مشکل ضعف واکنش به وجود می‌آید ولی بیشتر زمانی خودش را نشان می‌دهد که حالت های «Park» یا «Drive» را انتخاب  می‌کنید. خودرو بلافاصله به یکی از این حالت ها می‌رود ولی گیربکس در ورود به این حالت ها تعلل می‌کند، پس به احتمال زیاد مشکلی در گیربکس وجود دارد.