شرایط ورود خودروهای گذرموقت

 شرایط ورود خودروهای گذرموقت

شرکت پندار خودرو با بهره گیری از تیمی مجرب کلیه امور مربوط به واردات خودرو اعم از خرید ، ترخیص خودرو، پروفرم ، ثبت سفارش در خدمت مشتریان گرامی می باشد.

 

شرایط ورود خودروهای گذرموقت

 

اوج رونق ورود این خودروها به ایران از سال 88 به بعد است که تا قبل از این زمان به عنوان ماشین‌‌های کاری محسوب می‌شدند. خرید مدل صفر این نوع خودروها اصلا مقرون به صرفه نیست و بیشتر خودروهایی از این نوع که در سطح کشور می‌بینیم، کارکرده‌های در حد نو هستند. خودروهای متعارف واردات خودرو به راحتی پلاک می‌شوند و نگرانی جدی در این  مورد وجود ندارد. اما شرکت‌ها و واردکننده‌ها روی ماشین‌‌های خاص به خاطر هزینه‌های گزاف واردات خودرو و هم‌چنین  نگهداری‌اشان، سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.
تکلیف این نوع از خودروها معلوم است؛ مالک نباید انتظار تعمیر خودروی خود را در داخل  داشته باشند. چراکه امکان تعمیر برند‌های خاص در داخل کشور نیست. اما اگر کسی کانال آشنایی با سرمایه‌ای مناسب داشته باشد، می‌تواند با سفارش قطعه خود از خارج، آن را در داخل تعمیر کند. اغلب خودروها‌ی گذرموقت در داخل کشور با روش‌های سنتی تعمیر می‌شوند. در حقیقت تعداد خودروهایی که برای تعمیر به خارج فرستاده می‌شوند، فوق‌العاده معدود است. مگر اینکه میزان خسارت وارده زیاد باشد.

نقل و انتقال این نوع خودروها غیرقانونی و وکالتی است. افراد آشنا معمولا بین خودشان این خودروها را رد و بدل می‌کنند. چراکه در صورت بروز هر سانحه‌ای، عواقب آن متوجه فروشنده است.

آنچه که می‌توان به عنوان سند این نوع خودروها نامید تا نشان‌دهنده مالکیت خریدار باشد، برگه‌ی زردرنگی به اسم «کارنه دوپاساژ» است که به افراد مقیم آن کشور تعلق می‌گیرد.
کارنه دوپاساژ شامل مشخصات فنی و ظاهری خودرو به دو زبان انگلیسی و فرانسوی است. این روش برای کشورهایی که عضو کنوانسیون بین المللی کارنه دوپاساژ (تنها مربوط به مسافران) هستند، اعتبار داشته و قابل اجراست.
کارنه دوپاساژ برای هر فرد ایرانی که حداقل یک سال در خارج از کشور با ویزای معتبر و یا اقامت ساکن بوده و هم‌چنین حداقل شش‌ ماه به صورت متوالی بدون خروج از آن کشور حضور داشته، قابل اجراست.
به این ترتیب که شخص می‌تواند ابتدا با تهیه دفترچه کارنه خودرو، به ایران وارد شود و در گمرک مرزی کشور با تایید اعتبار دفترچه از یک تا نهایتا سه ‌ماه مهلت تردد دریافت کند. در صورتی‌که مالک خودرو، مهلت اقامت و یا اعتبار ویزایش به اتمام رسیده باشد، نمی‌تواند از شرایط کارنه استفاده کند. تنها شخصی که نام وی در دفترچه کارنه خودرو یا در برگه ورود موقت آن ذکر شده، اجازه رانندگی با خودرو را دارد؛ در غیر اینصورت مرتکب جرم شده و خودرو توقیف خواهد شد.

 

مسافران خارجي و جهانگردان يا ايرانيان مقيم خارج از كشور كه داراي شرايط فوق الذكر مي‌باشند و با خودروي شخصي خود وارد كشور مي‌شوند هرگاه براي آن خودرو جواز عبور از كانونهاي جهانگردي كشورهاي ملحق به (كارنه دوپاساژ) در دست داشته باشند و به گمرک  ورودي ارائه دهند مي‌توانند متناسب با مهلت ويزا و حداكثر تا سه ماه با توجه به مدت اعتبار جواز عبور بدون الزام به تسليم اظهارنامه يا تأديه وجه‌الضمان به گمرک ، از وسيله نقليه خود در كشور استفاده كنند و در مدت مزبور چندين بار با وسيله خود از راه‌هاي مجاز وارد و خارج شوند.

شرایط ورود خودروهای گذرموقت